Kopie zapasowe

Kategoria:

Każdy chyba administrator przerobił na własnej skórze awarie jakiejś swojej witryny. Z reguły jak już się wali to na całego ;] Często jedynym ratunkiem jest kopia witryny zrobiona wcześniej. No właśnie... wcześniej ;) Natłok zdarzeń dnia codziennego nie zawsze jednak sprzyja pamiętaniu o zrobieniu co jakiś czas takiej kopii. Wszyscy z reguły są mądrzy po szkodzie. Teraz jednak kilka słów o czym należałoby pamiętać ;)

Jeżeli z jakiejś przyczyny nie chcemy wykonywać kopii witryny "z ramienia" panelu administracyjnego serwera (często kopie takie możliwe są do zrobienia dopiero po godzinie 23... nie zawsze się więc o tym niestety pamięta), bądź nie mamy do niego zbytniego dostępu, warto może zastanowić się nad instalacją Akeeba Backup. Przy pomocy tego komponentu możemy wykonać kopię całej strony lub tylko bazy danych. Dobry i sprawdzony komponent. Przed jego instalacją pamiętać jednak należy o ustawieniach php witryny - najnowsza wersja potrzebuje php minimum 5.4.

 W tym miejscu należy także zwrócić uwagę na wielkość naszego serwisu. Jeżeli jest on cały czas rozwojowy, pojawiają się na nim co pewien czas nowe zdjęcia, to może należałoby się zastanowić nad jakąś galerią zewnętrzną, która nie byłaby obciążeniem dla naszego serwera (dzięki temu kopia strony nie będzie taka ogromna). Komponentem który posiada takie moce jest phoca gallery - możliwy jest w nim import zdjęć z zewnętrznej galerii zdjęć picasa. Jeżeli wszystko ładnie ustawimy w panelu zaplecza, to nikt poza nami nie będzie miał świadomości, że zdjęcia na naszej stronie znajdują się na innym serwerze (w tym przypadku google).